Visa ett inlägg
Gammal 2019-09-25, 17:54   #21
Strappa71
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 5 027
Sharp$: 1396
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av HuBBaBuBBa Visa inlägg
Det blev ju 4 miljoner trots att omgångens största favorit vann på Färjestad.
Och nu är det ett lopp mer.
Och halva radpriset. Vilket till viss del kompenserar det extra loppet.

Det kan bli jättehöga utdelningar fast både en, två och tre favoriter vinner. Men ju fler stora favoriter som man bygger sitt system på desto lägre blir "normalutfallet" för utdelningen.

Övriga lopp vinns ju inte av fler överraskningar bara för att en storfavorit vinner. För alla praktiska syften kan man anta att resultaten i övriga avdelningar är oberoende av om omgångens största favorit vinner eller inte.

Du vinner som du spelar ( när du väl vinner ). Och det vanligaste utfallet när omgångens största favorit vinner är att utdelningen blir ganska låg.

Det är absolut inget automatiskt fel med att spika omgångens största favorit. Däremot är det synonymt med att välja bort största delen av ens chanser att vinna riktigt stort.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite!
Strappa71 är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat