Malmö Redhawks- Sundsvall Hockey Hockeyallsvenskan 27/9
Inför kvällens möte i Hockeyallsvenskan har Malmö som av många tippas som utmanare till seriesegern förlorat tre raka matcher efter vinsten i premiären mot Oskarshamn.
Tränare Olsson säger till Malmös hemsida att han är väldigt ödmjuk inför uppgiften och att det absolut inte går att ställa in skridskorna mot ett lag som Sundsvall. En annan sak som jag ser som väldigt positivt är valet att vila några spelare (tyvärr för oss vet vi inte vilka) och pröva ett antal unga spelare så som Sebastian Dyk, Pathrik Westerholm och i målet kommer Olsson låta Jonatan Bjurö stå.
Att han inte går ut med vilka spelare han vilar känns som ett klart budskap mot laget att han inte är nöjd med inledningen av säsongen.
Sundsvall hockey då som kommer med en förlust i ryggsäcken mot Tingsryd men innan det klarade man av att vända ett underläge hemma mot Västerås i sista minuten vilket var otroligt starkt.
Sundsvall kommer till spel utan Daniel Olsson, Petter Emanuelsson och Martin Sandgren, man får dock tillbaka Daniel Wågström efter skada.
Ett Sundsvall som enligt mig inte alls kommer upp i den nivån man kan hålla hemma. Det gör att ett Malmö som verkligen behöver en vinst och något annat kommer inte att finnas i Olssons mannar ikväll.
Ettan spelas till svaga 1.30 på bet365 men enligt mig absolut spelvärt!
Lycka till om ni ryggar!!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Senast redigerad av svelander den 2010-09-27 klockan 15:59.
|