Citat:
Ursprungligen postat av valo
På Malta kan man tävla med hästar som är 17 år. Det är ingen hemlighet att hästarna där dopas med bristfällig kontroll. Saxat ur nyhetsmagasinet Syre;
"I medierna har det varit tyst kring vad som väntar de svenska hästarna på Malta, men på internetforum och travbloggar vittnar ryttare, kuskar och privatpersoner om sjuka hästar, obefintliga hagar, extrem dopning och hästar som dött av uttorkning."
Jag minns en norrländsk travhäst som i slutet av sin karriär var mycket fram-
gångsrik. Den föll för åldersstrecket. Trodde det var en s.k. familjehäst men senare läste jag att den sålts just till Malta. Har glömt namnet på hästen.
MVH
|
Det finns massor av svenska hästar på Malta. Jag har varit där och sett dem. De tävlar om små pengar, det drivs rätt så hårt i loppen, men i ärlighetens namn ser åtminstone de som tävlar ut att må bra.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|