Hajduk Split är verkligen inte dagens säkraste spel, visst kan de vinna, men vad vet du egentligen om Split mer än att de har bra hemmafacit i en rätt medelmåttig kroatisk liga och mot sopiga lag som Unirea i EL? Vi pratar om att de tar emot regerande mästarna från Belgien ikväll. Ett lag fullt av revanschlusta med höga ambitioner i EL. Denna match är rätt öppen, har inte kollat vilka spelare Anderlecht kommer med, de är sannolikt nöjda med kryss men detta blir sannolikt ingen promenad i parken för något av lagen.
Själv lirar jag idag:
Man City 2u rygg
Dortmund 3u @ 1.99
Dortmund har öppnat säsongen strålande och tar emot ett Sevilla som är i eller åtminstone är nära ett krisläge i klubben. Fabiano är frustrerad och nöter bänk, man har sålt Squillaci och Adriano. Försvarsspelet klickar och man presterar allmänt svajig fotboll. Ut i CL-kvalet mot Braga som har fått storstryk i CL än så länge. Torsk mot Hercules senast och allmänt kaotiskt i klubben känns det som. Dortmund är starka offensivt och de ska ha en bra chans att vinna ikväll i en turnering som de lär prioritera rätt högt.
Atl Madrid 3u @ 1.935
Regerande mästarna från Madrid ska ta emot Leverkusen som saknar Kiessling, Ballack, Helmes och Augusto. Medan Atl saknar Godin men får tillbaka Aguerro i spel. Hemmastarkt lag som tar EL på allvar.
Porto-1 3u @ 1.877
Klar klasskillnad mellan CSKA Sofia och Porto, Porto öser in mål och ska vinna denna match på halvfart. CSKA är just nu inte ens i topp av den inhemska ligan.
OB/Stuttgart o2.5 3u @ 1.85
Två offensiva lag som visat tydliga brister i försvarsspelet tidigare. Tror på en öppen match med många målchanser. OB vann i veckan med 3-1 och kommer med självförtroende efter en bra insats i Spanien mot Getafe trots förlusten. 2-1 OB?
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Senast redigerad av RobinD den 2010-09-30 klockan 12:32.
|