Visa ett inlägg
Gammal 2019-10-30, 14:31   #9
Strappa71
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 5 028
Sharp$: 1399
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Fulsprit Visa inlägg
Vad tror/siar du då kring detta? Högre eller lägre platsodds i gemen?
Olika.

Tyvärr när ATG gör något hyfsat bra så går de inte hela vägen.

Även om enloppsspelen har tappat och nästan känns som de håller på att dö ut så utgör de ännu en förvånande stor andel av ATGs nettointäkter. Detta gör att de ogärna vill höja återbetalningen. ( vilket skulle minska dessa ej försumbara intäkter! )

Platsoddsen på de som platsar då favoriten missar kommer att minska jämfört med idag.

Platsoddsen på de som platsar tillsammans med favoriten kommer att öka jämfört med idag.

Men det är samma 15%-iga spelavdrag. Totalt sett kommer platsspelarna att få tillbaka ganska precis lika mycket som idag. ( Förutom då det idag skulle blivit trio-JP. )

Det går att tänka sig att plats-omsättningen kommer att påverkas positivt i lopp där spelaren tror att mega-favoriter bombsäkert kommer att platsa. Idag är ju risken för 1.00-1.00-1.00 överhängande i de loppen, vilket säkert hämmar spelet. Nu kommer man att se sitt platsskräll-odds ( förutom effekten av sena spelet ) och ha något att bedöma plats-sannolikheten emot.

Dagens platsspel går ju inte bara ut på att den valda hästen ska komma 1a, 2a eller 3a utan det gäller ju även att ha en uppfattning om favoriten kommer att platsa eller inte. Det försvinner med denna nyhet. Detta blir den största skillnaden med denna nyhet.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Fulsprit (+5)

Senast redigerad av Strappa71 den 2019-10-30 klockan 14:32.
Strappa71 är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat