LDU tog ett rött i första halvlek och fuckade dubbeln. Motstår frestelsen att köra en chase med Tachira hcp även om jag är rätt säker på att de krossar, speciellt nu när dubbeln är körd
Colombia 22:30: Atletico Huila 2.0@Nb 2/5u
Quindio var ett stryklag i Aperturan men har ryckt upp sig en del. Dock är det främst på hemmaplan som de får bra resultat med sig och borta har de 1-0-4 nu i Clausuran och 2-1-11 totalt.
Ikväll får Quindio dessutom klara sig utan avstängde anfallaren Carlos Rodas som gjort 8 av deras 15 mål i Clausuran och är viktig med sin rutin och förmåga att suga in bollar och hålla uppe spelet.
Huila är ett stabilt hemmlag och har bara förlorat en hemmamatch på hela säsongen. 3-2-0 nu i Clausuran och 7-6-1 totalt. De gör dessutom en hel del mål på hemmaplan. Har 3 raka utan seger (2 kryss) men har varit störda av Copa Sudamericana och roterat lite under hösten.
Nu när Huila är ute ur Copan kommer de med bästa laget och då ska de vara lite större favoriter här imo.