Citat:
Ursprungligen postat av Strappa71
Är han tagen till nåder och tillbaka i TV-sändningarna?
Jag har bara sett honom i ATG-live sedan han väl försvann från sändningarna på TV12 och TV4.
|
TV-sätndningarna håller de hårt i, bara de som kan lägga band på sig ordentligt som får vara med där. Hultman på tok för spontan för att platsa, verkar oförmögen att kunna hålla sig från att dra fräcka gubbskämt och liknande när han får chansen. Ja, oförmögen att förställa sig helt enkelt.
Nybrink är med emellanåt men påfallande att man lagt munkavel på honom nu jämfört med hur han var förut. Då gick han på hårt när han såg något som kunde vara en oegentlighet i loppen. När jag tänker på saken så har nog tonen ändrats en hel del i krönikorna han lägger också. Inget jag följer slaviskt men läser dem ju ibland. Och tidigare var det mer en spalt med 50/50 med både kritik och debatt och sport. Nu mest ett rabblande om vilka han tror på i kommande V75.
De resonerar nog rakt av som så att det är livsfarligt för sporten om det blir debatt om något som helst negativt. Självklart inte bra om det blir för mycket sånt. Men jag tror sporten lätt kan dö av utebliven debatt också. "All publicitet är bra publicitet" är kanske lite att ta i. Men generellt så är det en väldigt bra utgångspunkt tycker jag.