Citat:
Ursprungligen postat av Mix
Känns lite konstigt att oster c en utpräglad sprinter skall komma i sin första start o dominera på 2100 vanligt vis brukar de ta ett par tävlingar på 2100 innan us hästarna börjar leverera finns alltid undantag men som allt bara en tanke 
|
Det var ju min första tanke också, statistiskt sett är det iskallt. Men ju mer jag tittar på loppet desto mer är det som talar för att den här faktiskt fixar vinst i debuten.
Full distans med 6 hästar och 6 priser utan fet check i förstapris, varav 4 av dem gör comeback efter långt uppehåll. Det är en jäkla grogrund för blufflopp. Den som leder behöver normalt sett inte springa fort i mer än max 500 meter. Och det borde bli jänkaren som är allra mest explosiv från start (om nu inte kusken schabblar till det med några andra taktiska funderingar).