Idag skulle man vilja spela på att hästen skall komma exakt tvåa i ett par av loppen.
V4:1 1 Again Kronos är ju expert på att bränna som klar favorit.
Daniel Reden kör hästen själv som senast då man vart tvåa och avslagen av Radetzky. Daniel har statistiken 13: 1-4-4 när han själv kört sina hästar i år.
Hästen har livsstatisiken 5: 0-3-1 .
Spelad till 1,16 - 1,63 - 1,82-2,14-2,98 har man ändå inte kunnat vinna något av loppen.
BFRO ffg anmält och kanske kan det hjälpa till att ta första segern.
Annars känns det ju väldigt troligt att hästen blir exakt tvåa idag.
Hårt spelad häst som inte vunnit trots ledning och hårt betrodd. Kusk som inte är den vassaste på att ta rätt beslut i alla faser av loppet och som nog är nöjd med en topp 2 placering - när det på allvar maxas för att vinna är det nog mer än 22K i förstapris samt Örjan som får sitta i sulkyn.

Tas nog ut i lättare lopp för att bygga upp psyket på kusen. Tror inte huvudmålet men dagens anmälning är att vinna till varje pris om det blir körning i loppet, men klart man gärna tar en seger från ledning om man får sitta outmanad i ledning.
V4:3 1 Lamino är väl dagens andra säkra tvåa imål?
har livsraden 60: 2-19-1 !!
Snacka om stabil platshäst som inte har skalle att avgöra till vinstt om inte allt blir kört i halsen på ekipaget. Står ju utmärkt till i loppet för att leda länge men till slut vika sig för någon av de hårdare hästarna på tillägg - tänker först och främst på 6 Heading Reference.
dagens säkraste tvilling?? 1-6 i lopp 3 - står just nu i 16ggr men lär nog sjunka till 5-6ggr? ger tvillingen över 7,50 är det spelläge
Dagens statistikvinnare
är inte oväntat Jan-Olov Persson som på 12 tränarstarter på Hagmyren i år
vunnit med 6 av hästarna - 50 i segerprocent.
Därför känns det ju högst troligt att i alla fall en av JOP: s kallblodsfavoriter på V4 vinner sitt lopp.
12 Fräcke Prins i V4:2 eller
9 Joker C.K i V4:4.
Bägge dessa körs av Forrmkusken Mats E Djuse vars lugna körstill passar lite extra bra på just kallblod. Mats leder Körsvensligan med resultatraden
11: 4-2-1 på Hagmyren i år och det ger fina 36,4% i segerprocent.
Tränarligeledaren+Kuskligeledaren på 2 favoriter på V4 måste väl ge minst en seger?
Dagens rensare
V4:1 11 Merrie Mistique vid den här årstiden förra året var hästen klar favorit ( 2,16) i et lopp på Solvalla men galopperade då. I starten efter vann hästen med dagens kusk Ove Bergelin i sulkyn ett lopp på just Hagmyren.
Merrie Mistique gjorde finårsdebut senast och avlutade starkt - vart tvåa men kämpade fint och tog in på ledaren hela upploppet. Vårformen finns.
Jag tror/hoppas ju på att Redens favorit inte vinner V4: 1.
Klart det måste klaffa lite ifrån spår 11 men till 2% är hästen ett fyndstreck om man garderar loppet.