Citat:
Ursprungligen postat av HuBBaBuBBa
Avd 5.
Jörgen W menade på att om han var spelare så skulle han låsa på 6 Whelk & 10 Strong Heartbeat. Ser jag en invändig strykning så spikar jag nog Whelk.
1 Valiant Dream försöker svara ut 3 Roofparty som är spetsbudet. 6 Whelk är väldigt startsnabb och kanske försöker ta över efter 1 och 3 har bråkat lite och då vill inte Kevin eller Mika ha en tryckare till och släpper till 6 Whelk.
Bike på Whelk idag och loppet sist med den tiden sist och vad den är kapabel till så är den riktigt rolig idag. Får den spår 5 så spikar jag kanske. Kommer hoppa över alla A Cocciadoros hästar tills jag ser att dom presterar.
|
Att Mika skulle släppa ev spets över den korta häcken är ett kontrafaktiskt tänkande alt önsketänkande, däremot kan jag tänka mig stallkörning från
stall Westholm, där märren Whelk blir ett bondeoffer för att köra loppet i
halsen på bortlottade Strong Heartbeat?