Datum: 2010-10-17
Tid: 20:30
Sport: Fotboll
Land: Belgien
Liga: Belgian Jupiler League
Match: Cercle Brugge - Anderlecht
Spel: Över 2.5
Insats: 250.00
Odds: 1.720
Bolag:
Motivering:
Ogiltigt spel-ID: 120610
Ogiltigt spel-ID: 120611
Två lag med som ofta är involverade i målrika drabbningar. Anderlecht fick senast stryk med 5-1 mot Standard Liege och har släppt in 2 mål mot Partizan i EL två gånger t ex.
I ligaspelet är Anderlecht över 2.5 i 6/10 matcher och över 3.5 i 4/10 matcher.
Cercle är över 2.5 i 5/10 matcher och över 3.5 i 4/10 matcher.
Det jag gillar med Cercle är att de oftast går över i de matcher när de möter motstånd som vill spela offensiv fotboll. Club Brugge, Mechelen, STVV (klarar det inte så bra kanske), Zulte och Kortrijk.
Det jag gillar med bägge lagen är att de precis som CB/Zulte igår gärna både gör mål och släpper in mål.
Anderlecht kommer ju garanterat vara taggade efter torsken senast och Cercle brukar inte ha några problem med att bjuda till lite extra ytor mot deras största konkurrents(Club Brugge) konkurrent.
Totalt ointressanta stats kanske, men 14/20 senaste mötena är över 2.5 mål varav 8/20 är över 3.5. Detta rör sig om ett så stort spann att man inte ska dra för stora växlar av det.
Men faktum är att Anderlechts försvar inte är tipp topp i år.