Citat:
Ursprungligen postat av Strappa71
Angående människor och att ta ut sig max vill jag minnas att ungefär samma sak sagts om 100m-löpare i eliten. De har bara ett visst antal ( 10-tal ) lopp under 10s i sig. Till slut kommer skadorna ikapp.
Angående SNs och andra historiska föregångsmäns tankars validitet 2020 håller jag med dig. Det är rätt mycket som helt enkelt inte gäller längre.
|
Tänk då på att många inte ens kan springa under 10 sekunder även om de går för max. Vidare så är det inte ofta sprinters behöver ta ut sig helt för att vinna - eller avancera vidare i VM eller OS.
Men klart att skador har enklare för att uppstå när du maximerar kroppen. tror dock inte det är mycket värre tionde gången du gör det än första. Tror det enbart handlar om att det är en enorm belastning du utsätter kroppen för vid sådana prestationer. Dock efter första skadan så är det ju jävligt mycket enklare att slå upp dessa vid senare belastningar!
Men det finns väl inget svart eller vitt! Så svårt säga om någon har rätt