Visa ett inlägg
Gammal 2020-11-27, 16:01   #2272
Tord
 
Tords avatar
 
Reg.datum: mar 2016
Inlägg: 1 532
Sharp$: 4465
Standard

Kod:
*****************************************************
Räkna ut procenten man vill använda i systemen
Exempel 1: Vid 7 hela
7 hela = 1/7 = 14,28%
7 hela = 2/7 = 28,57%

4 U = 280 rader. 280/7 = 40. 40/280 = 14/28%
4 U = 280 rader. 280/3 = 56. 56/280 = 20%
3 U = 560 rader. 560/7 = 80. 80/560 = 14,28%
3 U = 560 rader. 560/7 = 80. 80*2 = 160. 160/560 = 28,57%
-----------------------------------------------------
Exempel 2: Vid 8 hela
8 hela = 1/8 = 12,5%
8 hela = 2/8 = 25%
8 hela = 3/8 = 37,5%

4 U = 1120 rader. 1120/8 = 140. 140/1120 = 12,5%
4 U = 1120 rader. 1120/5 = 224. 224/1120 = 20%
-----------------------------------------------------
Exempel 3: Vid 9 hela
9 hela = 1/9 = 11,11%
9 hela = 2/9 = 22,22%
9 hela = 3/9 = 33,33%

4 U = 4032 rader. 4032/16 = 504. 504/4032 = 12,5%
4 U = 4032 rader. 4032/16 = 252. 252/4032 = 6,25%
4 U = 4032 rader. 4032/9 = 448. 448/4032 = 11,11%
*****************************************************


Jag vet knappt inte vad jag håller på med. Frågar ni nåt så är det inte säkert jag kan svara

Senast redigerad av Tord den 2020-11-27 klockan 16:19.
Tord är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat