Citat:
Ursprungligen postat av Stankarn
Det var ju det som var lite av min poäng. Att det finns kuskar som på riktigt tycker att de vunnit vinstlotten om de hittar tredje invändigt. Och att hon hellre sitter kvar där, även om hon får möjlighet att gå ut.
Nu är det inte bara Hanna Lähdekorpi som fått för sig detta, det finns fler kuskar som hellre kör invändigt än ge hästen chansen. Men bra att hon är tydlig, och det förklarar en hel del märkliga styrningar när det kommer till henne.
|
Det kan ju mycket väl ha att göra med hur man ser på tävlandet/tränandet/hästägandet än att man "väljer fel" och därmed är tom i bollen. Vilja vinna till varje pris vs köra för bästa placering istället för vinst och förlust. Kan ju vara ägarintressen som styr också, de kanske redan har ett annat lopp i sikte och vill ha en hyfsat sparad häst till det.
__________________
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|