Citat:
Ursprungligen postat av olle
Tycker att ni ska kolla intervjun som Johan Lindberg gjort med Lutfi Kolgjini. Finns på travronden . En timmes oerhört intressant tillbakablick på hans karriär. Tänk om han inte i det ekonomiska läge han var i under mitten av 90 talet fixat hit Viking Kronos . Väldigt många topphästar som aldrig kommit till världen då. Som Maharajah. Travsporten har väldigt mycket att tacka honom för.
|
Har hört och läst mycket om Lutfi Kolgjini. Han är grym och en riktig hästkarl! Har gjort mycket för svensk travsport och är alltid en färgklick!
Hur mycket jag än gillar det måste man väl ändå få kritisera honom för hans helt huvudlösa styrningar genom årens lopp. Hur mycket har han inte kört bort?? Hans son Adrian gick i hans fotspår och körde länge lika överjävligt dåligt som sin far. När han sedan ett antal månader tillbaka har börjat besinna sig så har framgångarna kommit.
Idag tog han ett återfall och då jävlar anser jag att det ska kunna kritiseras! Hur mycket jag än i stort uppskattar familjen Kolgjini!
Det är SJUKT mycket ömma tår inom travsporten och det är helt omöjligt för alla som sitter i knä på varandra att vara objektiva och uppriktiga när det kommer till kritik!