2010-10-31 Genk - Anderlecht (Belgian Jupiler League)
Datum: 2010-10-31
Tid: 19:00
Sport: Fotboll
Land: Belgien
Liga: Belgian Jupiler League
Match: Genk - Anderlecht
Spel: Genk DnB
Insats: 250.00
Odds: 1.750
Bolag:
Motivering:
Hoppas på ett trendbrott i detta möte. Anderlecht kommer nämligen med 5 raka segrar mot Genk. Men som de flesta vet är Genk ett annat lag i år. Offensivt skickliga och orädda.
Anderlecht kommer dock till detta möte som ett sargat lag och trots en tredjeplacering så är man hela 5 poäng efter Genk i tabellen. De gick en match i Cupen i veckan, tog den till straffar och slog där ut ett lag från division 3.
Som grädden på moset kunde man addera vice lagkapten Lucas Biglia till skadelistan där vi redan hittar: Cristophe Diandy, Lukas Marecek och Olivier Deschacht som är helt borta.
Lägg till Jonathan Legear, Mbark Boussoufa and Roland Juhasz som är tveksamma. Endast Juhasz deltog i matchen i veckan. Boussoufa har tränat med laget och ska testas innan match, Juhasz och Legear har inte tränat med laget och är högst osäkra men med i truppen.
På toppen av det har vi Jan Polak som är avstängd, Tom de Sutter som nyss kommit tillbaka från långtidsskada och som inte fick delta i cuepn för att han inte ansågs klara 45 minuter av tävlingsfotboll. Han spelade dock med B-laget och gjorde mål i fredags.
Detta innebär att Anderlecht framförallt har stora problem med mittfältet där man tvingas till stora ommöbleringar.
Genk kommer med bästa truppen vad jag kan se och vilade sina stjärnor De Bruyne, Vossen. Tözser, Camus och Pudil.
Joao Carlos byttes av i halvtid mot Matoukou, hittar ingen info om skade, möjligen var det en säkerhetsåtgärd där. I bästa fall är alltså även två ordinarie försvarare vilade. De spelade varsin halvlek. I värsta fall är Carlos skadad.
1.75 på Genk draw no bet är för bra för att motstå, tack Munchies för heads up på detta spel. har hållt ögonen där sedan du frågade.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|