Citat:
Ursprungligen postat av Indianen20
Alla vet vi att V75 har en mycket låg återbetalning till spelarna, 65 procent. I samband med andelsspel tas det också ut 6 procent i avgift. Vi är nästan nere på utbetalningsprocent ungefär vad triss och lotto produkter har- på sportspel!!!
Inte nog med detta. På de stora butikerna presenteras professionella spelläggare. Men hur genuina är dessa spelläggare. Är det en stor bluff allting?
Ex kan en och samma spelläggare jobba åt flera butiker. Vederbörande spelläggare kan till varje helg ha snickrat ihop 30-40 olika system i systemklassen 5000- 300000kr. Bara en ensam spelläggare kan olika system för en halv miljon ut på lördagen. Delad provision med butik blir 9k varje lördag plus inkomster från onsdagen. Det innebär att de bästa spelläggare kan ha inkomster på 50k per månad för att snickra ihop system som systematiskt går minus. Jag har inte sett en av dessa gå plus på sikt.
Det är ju mer eller mindre bluff allting. Borde vi inte begära att dom blir kvalitetstämplade med hur mycket minus dom går procentuellt ( eller plus vilket ingen gör). Det är väl ingen konst att kalla sig professionell spelare när man lägger mängder med spel som går minus medan man drar in prestationslös provision
|
Butiksandelarna med 6% påslag är inte genuina alls.
Men det krävs enorm varvning av systemen för att det ska bli några meningsfulla summor för dem.
1) De delar avgiften med ombudet enligt någon slags uppgörelse.
2) Spelläggarens del av avgiften räknas som inkomst av tjänst. Dvs skatt+soc.avg. ska betalas in. Och då blir det inte lika mycket kvar att spela gratis för som man lätt annars skulle tro.