Visa ett inlägg
Gammal 2021-07-11, 08:57   #101
olle
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 506
Sharp$: 61860
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Strappa71 Visa inlägg
Åjovars....

DD-loppen är väl hyggligt intressanta ur sportslig synvinkel och DD är ju ändå alltid DD. Ibland spelar man, ibland inte.

Men V75 i extraomgångar spelar man inte till. Vare sig det är Norge-lördagar eller Skåne-tisdagar.
Skillnaden är väl att till en extra V75a i Skåne en tisdag (Hugo Åbergskvällen den enda jag känner till) så har dom som följer travet frekvent grundkoll på de flesta hästarna, tränarna och kuskarna som startar . När det körs motsvarande omgångar i Norge saknas detta helt med några få undantag. Dessutom är möjligheten att skaffa denna koll (historik över starter, skoinfo, vagninfo mm) obefintlig till Norgetravet .

Sen om atgs V75 spel är intressant eller inte beror på vad man kommer fram till efter att ha analyserat startlistorna , informationen och hur det spelats mer än vilken dag i veckan det körs. Blir ju inte automatiskt superhett bara för att det är en ordinarie lördagsomgång.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Migge (+1)
olle är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat