Citat:
Ursprungligen postat av olle
Två veckor semester nu och knappt något trav alls. Förra sommaren blev det väldigt mycket trav då vädret var helt annat än i år. Vi får se hur det blir nästa helg. Fantastiska lopp redan på fredagen under Axevallas trippeltrav och lördagsomgången ser i alla fall på förhand roligare att grotta ner sig i än den rätt mediokra omgången igår i Årjäng.
V75-1
Här känns det som spets och slut för Gustafsson när man tittar på besöket i Halmstad i fjor i lopparkivet . Ett identiskt lopp i silverdivisionen. Hästen flög då till spets från spår 4 och vann på 10,8. Extra imponerande då det var på en regntung bana. Sen fick den skitspår i finalen i det meetinget och har därefter inte startat i Sverige. Två saker som skapar osäkerhet. Dels såklart att man inte sett den i Sverige på ett år, men även på att det kan bli tokkörning. Linda Sedström från spår 1 med startsnabba Final Dream. Bestämmer hon sig för att göra allt för att spetsa och köra där? Sen har Toddler också äntligen fått framspår . Har för mig att även den kan öppna.
Därför kanske beroende på hur det låter i veckan Morotai Degato kan vara intressant. Den kan avsluta grymt om det skulle bli vansinnestempo och Axevallas upplopp väldigt långt.
V75-2
För dålig koll men noterar att det är voltstart.
Två intressanta barfota runt om ffg noteringar. Peter G Normans Upside Face. Men han sitter själv i vagnen och barfota ffg från spår 4 i volten känns ju inte helt klockrent. Men hästens far, derbyvinnaren Joke Face, blev ruskigt förbättrad barfota.
Haugstad har också anmält sin Yankee Dee barfota runt om ffg. Men samma där. Haugstad i vagnen och barfota runt om ffg från spår 5 i volten känns vanskligt.
Här får man läsa på mycket .
V75-3
Här måste väl Björn Goop bli jättefavorit med Nymke Brigadoon så som den snackades upp av tipsexperterna i onsdags på V86 och infriade.
Dålig koll i övrigt på hästarna här.
V75-4
Man får väl utgå från att Johan Untersteiners megastjärna Maestro Crowe är bättre i ordning nu än inför starten senast på Vaggeryd. Han ska rycka alls skor som i Harpers enligt anmälan . I så fall bör den väl ha toppchans mot detta motstånd över tre varv. Men man får höra vad som sägs i veckan . Snabba sommarbanor var det inte när den tog sina mest imponerande segrar.
V75-5
Härligt klass 1 lopp. Halo Am förlorade klass 2 finalen bara mot ruggiga Venture Capital. Inte startat sedan dess. Därför svårbedömd.
Ännu mer svårbedömd just nu är holländska gästen Zion Font. Inte besökt Sverige sedan 2019. Då torskade den mot bl a en just då oslagbar häst (Campo Bahia). Då med skor. Nu barfota runt om.
Benedetto OP slog Westholms Carry Cash med en nos i Kalmar . Nu möts dom igen och båda fick knepiga spår.
Det är många frågetecken som sagt och sannolikt ett garderingslopp.
V75-6
Ytterligare en svårbedömd utländsk gäst i Velten Versailles . Den har dock startat i Sverige innan även om det var längesedan så det finns lopp att kolla på . Ringade i alla fall in direkt att den är anmäld barfota runt om. Aldrig gått så vid tidigare starter i Sverige.
Annars känns kanske Amornero Roc hetast. Tvåa senast i finalen i Färjestad bakom Admiral As och noterar att man då ryckte alla skor som enligt anmälan även ska ske nu. Bra spår.
V75-7
Känns väl som att 3-4 hästar är bättre än resten. Frågan är om Jepson kan försvara spets från spår 1 med Handsome Brad? I så fall är väl loppet över, men Short In Cash med Goop från spår 3 är ett väldigt startsnabbt ekipage har jag för mig. Är Milligan School lika bra som i Rättvik blir den farlig och blir det tokkörning så kan Milliondollarrhyme och Antonio Trot bli livsfarliga över det långa upploppet.
Kul omgång som sagt……
|
Inte likt Olle att missa en Hans Crebas häst med barfota runt om.
__________________
Som ofta bäst när det gäller.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|