Visa ett inlägg
Gammal 2021-09-05, 21:01   #133
Efterhandaren
 
Reg.datum: dec 2019
Inlägg: 6 853
Sharp$: 18034
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Jiwa Visa inlägg
Jag har följt travet i snart 30 år varje dag och inte missat ett storlopp. Jag har alltid sagt att det går inte jämföra vinnare från olika årtionde pga av olika saker.

Tänker inte säga att det är det värsta jag skådat då jag såg Bold Eagle i Elitloppsförsöket eller Marre stor segrar samt Readly Express segrar samt Ina och Queen L segrar i PDA men det här var något utöver det vanliga.

Som Calgary Games såg ut i loppet, efter mål, och på det viset att vinner så är det en av det bästa insatser jag skådat i mina år inom travet.
Jag har bokat biljetter till PDA 2022 men jag är säker på att man kommer vänta till 2023 innan man startar men det här kan bli Sveriges nästa PDA vinnare absolut om inte Campo Bahia väljer att starta 2022 för det tror jag är Sveriges största hopp 2022.

Svensk travsport har en ljus framtid för bakom idag såg vi också 5-6 blivande stjärnor bakom Calgary Flames vill jag lova.

Idag kommer spelet helt och hållet åt sidan. Det var ett derby att minnas. Tack för jag fick vara en del av det genom att få se detta.

/jiwa
Det som sticker ut är ju Nurmos upplägg på hästens 3 och 4 års tävlande.
3 lopp som 3 åring, 3 som 4 åring. Samtliga i enkelt motstånd bortsett från Derby kvalet. Timo har alltså tränat och tränat upp hästen, går en 11 tid på 2640. Dessutom på ett sätt som liknar en äldre elithäst trots sin orutin.
Ett fysiskt och psykiskt praktexemplar som Nurmos visar upp.
Övriga 4 års stjärnor är statister.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
ExtremtRik (+5)

Senast redigerad av Efterhandaren den 2021-09-05 klockan 21:04.
Efterhandaren är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat