Citat:
Ursprungligen postat av Storkillen
Det man måste tänka på också är att radpriset kanske var fel från början på 0.5 kr och att det nu mer stämmer överens med vad det borde vara. Att det blir lägre utdelningar kan ju också hänvisas till att vi har tillgång till mer information och är bättre på att analysera den infon jämfört med 1993.
|
Till exempel så har vi numera vettig visning av hur spelet är fördelat på streckspelen. Det ger en jäkla effekt på möjligheten att avgöra hur vettigt det är att strecka en viss häst.
Och detta påverkar givetvis utdelningen.
Dock är jag helt och hållet inne på att V75 i nuvarande utformning börjar närma sig slutdatum för hållbarheten.
När det gäller att "öka radpriset" på en befintlig spelform så har det visat sig lättare sagt än gjort. Spelarkollektivet HATAR det.
Ett pool-spelsbolag har i princip en chans att sätta ett radpris och det är när man lanserar en streckspelsvariant.