Visa ett inlägg
Gammal 2021-12-11, 11:36   #4
Basse
 
Reg.datum: mar 2012
Ort: stockholm
Inlägg: 15 403
Sharp$: 30288
Standard

V4:4 dagens huvudlopp återstår

500 K AUS dollar i totala prispengar.

270K i förstapris och 77,5K i andrapris.

Storfavoritduon 1 Expensive Ego och 11 King of Swing tränas bägge av Belinda Maccarthy.

Bägge har imponerat enormt i de 3 deltävlingarna I Interdominion.
Idag är det final och den ordinarie kusken på bägge favoriterna Luke Maccarthy har valt att köra 11 King of Swing.

Det skiljer över en miljon SEK i första och andrapris så jag är övertygad om att Luke vart hästen med störst vinstchans i loppet.


1 Expensive Ego kommer högst troligt ta hand om ledningen. Det skulle förvåna om David Moran som fått lånestyrningen skulle svara Stallkamraten 11 King of swing när den kommer.

För bästa stallplacering för bägge hästarna så släppet 1 till 11 och de tar hand om både första och andrapriset. Loppet är ett av australiens största så David Moran får nog inte köra mer åt Belinda Maccarthy om han svara med 1 och därmed riskerar att bägge favoriterna bjuder in andra i matchen.

11 vinner före 1.

Hade de tränats av olika tränare så hade jag tänkt annorlunda
1 Expensive Ego är riktigt bra. Har slagit banrekord på två banor på slutet.

11 King of Swing är också den med bäst facit på 3km med 5:3-0-2 över distansen och 17:15-2-0 på Meangle!

Senast redigerad av Basse den 2021-12-11 klockan 11:47.
Basse är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat