Citat:
Ursprungligen postat av Strappa71
Ju fler rader som är inlämnade desto större risk att svårare och svårare rader är minst dubbeltäckta. Högre omsättning ökar INTE sannolikheten att någon prickar "ensam".
Det är exakt av den anledningen som chansen för "ensam" är som störst i Extra-omgångarna med låg omsättning.
Detta har absolut inget att göra med sannolikheten för tillräckligt skrälliga omgångar. Det är en helt annan femma och är en funktion av hur det slumpar sig med t ex yttre förutsättningar eller hur väl tipsters med hög påverkan på spelet lyckas fånga upp någon eller några av överraskningarna. Och kanske mest av allt hur ATG väljer att variera propparna. Beroende på uppsättning varierar svårighetsgraden på spelet rätt så rejält.
Detta verkar gå lite i vågor. T ex fanns det ju en lång period med extremt många 5r-JPs för ett gäng år sedan. Kändes som varje eller varannan vecka i flera månader.
Dock är du exakt rätt på det vad gäller det verkliga utfallet. Över tid stämmer den statistiska modellen extremt bra.
Men i den enskilda omgången med ett fåtal rader med alla rätt så kan det så lite hur som helst. Hoppet mellan 0 och 1 vinnare är rätt så stort. Däremot kan det lätt bli allt från 1-10 rätta rader när det förväntade antalet väl krupit under 10.
Som t ex i lördags då det förväntande antalet rätta rader var 4-5 st. Ändå blev det "ensam". Det hade jag ALDRIG gissat på. Ren tur att ingen ville slå vad mig om detta! 
|
Vad menar du med det där med hur atg varierar propparna? Är väl samma varje lördag. Klass 2, klass 1, brons , silver, guld , ett diamantstoförsök och ett kallblodslopp norröver och kanske ett lärlingslopp söderöver. Sen kan ju distanser och startmetoder variera men V75 propparna på lördag känns väldigt statiska. Så det måste väl ändå handla om vilka hästar som anmäls till dessa ? Sen har man nu alltmer lagt in lågklassiga ramlopp på V86 på onsdagar så där känns variationen betydligt större.