Citat:
Ursprungligen postat av Gotland
IMHO, så kör han endast för andrapriset. Han väljer att fortsätta gå i rygg på favven i stället för att styra på och köra om segern. När han väl inser att han har bättre fart så vrider han ut och hinner inte fram.
Förvisso så var det ju inte direkt slut i tanken på favven heller. Men man kan väl åtminstone försöka?

|
Finns ingenting att vinna långsiktigt på att jaga överlägsna favoriter eller ens de som inte är överlägsna i Svenskt trav när man får 50% av andrapriset som tvåa.
Just i det här fallet var det inget fel överhuvudtaget på Westholms bedömning favoriten var totalt okörd. Går inte ens att diskutera IMHO
I Australien får tvåan 25% av förstapriset och då behöver man iaf ta ut en häst som är förberedd för vinst.
I engelsk eller amerikansk galopp är andrapriset lite mer än en tredjedel av det första, lite olika i olika lopp.
I svenskt trav är den klart bästa långsiktiga strategin att alltid släppa och vara tvåa. Då slipper du bruka din häst och den räcker länge.