Tror Tangen Trygg spetsar i kallblodsloppet och har chans att leda runt om. Han är riktig snabb i benen och klar spetsfavorit enligt mig. Senast blev allt fel då han blev utskickad i spåren trots en snabb start och backade sedan ner i fjärde invändigt. Näst senast spetsade han från tillägg och vann enkelt på bra tid före Grislefaksen. För tre starter sedan höll han bra i dödens på Todin och förlorade mot samma häst även för fyra starter sedan. Första körspö på två år och från spets blir han nog svårtuggad.
Tangen Frikk är lågt spelad och folk har nog tröttnat på honom nu... För fyra starter hade han slagit favoriten med 50m utan upploppsgaloppen. Han har hög högstanivå och obesegrad i en start för Rickard Nils, garderar man bör han nog med på den procenten.
Chicharita är obesegrad i tät på 11 försök, toppchans om hon är i ordning.
Kanske är risk för ytterligare favoritparad idag men med jackpott så räcker det väl att hitta en eller två utanför boxen för skapliga pengar... Lycka till!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|