Citat:
Ursprungligen postat av RetAArd
Så det är inte teoretiskt minsta antal rader i tabellen utan snarare vad konstruktörerna hade åstadkommit vid den tidpunkten då?
|
Ja det ser ut som det.
Citat:
Ursprungligen postat av RetAArd
Hur kommer man fram till det teoretiskt minsta antalet? Det var 25 år sen jag pluggade statistik och sannolikhet så de kunskaperna är som bortblåsta. 
|
Det är ännu längre sedan för mig och jag tror inte jag skulle förstått matematiken då heller. Jag googlade och hamnade bl a här:
"https://www.combinatorics.org/ojs/index.php/eljc/article/download/v3i2r23/pdf"
Man måste kopiera länkadressen och klistra in i sin webläsare. Det blir access dinied om jag lägger upp det som en direktänk härifrån av någon anledning.
Längst ner på sidan 8 finns en tabell med teoretiskt lägsta radantal för några olika antal helgarderade, bl a anges att för 9 helgarderade är radantalet lika med eller mer än 1060.