Visa ett inlägg
Gammal 2022-08-28, 12:08   #99
olle
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 510
Sharp$: 61874
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av fri Visa inlägg
Alla har rätt. Och fel. Det finns bara åsikter i detta.

Förutsättningarna är väl förklarade och visst kan man då låta bli att spela. Och det hade ju varit fint OM det hade funnits några andra alternativ så man kunde spela där istället. Det finns det inte.

(Obs nu följer politik: På samma sätt som förutsättningarna för att bo i Sverige är väl förklarade, du får räkna med att 70% går i skatt, du kan inte räkna med att få speciellt mycket för pengarna och som extra bonus kanske du får några förlupna kulor i magen. Med andra ord, man betalar för en svit på Four Season i New York men får ett enkelrum på en bakgata i Bukarest med toalett i hallen. Men det finns inte så många alternativ om du är undersköterska, bonde eller lärare än att bo kvar. Och sen spelar det i princip ingen roll vilka du röstar på. Det är kört i alla fall. Är du storspelare, mångmiljonär eller miljardär kan du ju alltid rösta med fötterna.)

Och visst är det fint att sjurättsvinnarna får några extra kronor från de småpengar som annars hade gått till femmorna. Men, fakta är att 99% av alla som spelar på V75 är småspelare som spelar för småpengar. Och för dem är det viktigt att få in 24 kronor för sina sex stycken 5:or. Och betydligt viktigare för spelets överlevnad att ett par hundratusen spelare får ut sina sju kronor för 5:orna, än att några hundra spelare får 2000 kr extra för en 7:a. (Det är ju inte speciellt komplicerat att betala ut grus nu för tiden.)

Kontentan är att har man inga alternativ så kanske man spelar i alla fall. Men det känns inte bra. Och jag skulle hellre få ut småpengarna på 5:orna (för de får man hela tiden) än att få 2000 kr extra om man sätter 7:an som man gör två gånger per år. Men man har ju inga val.
Personligen hade jag önskat att alla pengar delades ut aktuell omgång och att det var startlistorna som avgjorde om jag skulle spela och för hur mycket. Nu har det ju blivit så att det mer är när spelbolaget bestämmer att konfiskerade pengar ska delas ut som avgör om en omgång är spelvärd eller inte. Inte vilka hästar som startar och hur loppen ser ut.
De stora förlorarna är nog dom, de trogna V75 spelarna, som vecka efter vecka spelar V75 och på ungefär samma sätt, oavsett om det konfiskeras eller tillförs pengar i poolerna. Dom spelarna borde man varit mer rädda om för om dom förstått hur lurade dom blir kanske dom slutar spela en dag.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Efterhandaren (+5)
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat