Citat:
Ursprungligen postat av Basse
Finns en bok av Norman Leigh ” tretton mot banken” som är grymt bra och handlar om samma story. Utgiven av Norstedts förlag.
Fick låna den av en kompis i vårt elitloppspokergäng på 90-talet.
Den var riktigt bra. Verkar svår att få tag i nu.
Hittade bara engelsk version på Amazon
https://www.amazon.com/Thirteen-Agai.../dp/1843440326
|
Håller med en mycket fascinerande story. En evig diskussion bland mina vänner är om den är en dokumentär eller en roman. Kommer ihåg att jag hade den runt sekelskiftet men kan inte hitta den nu.
Reverse labouchere systemet som de använder kan ju användas idag bekvämt hemma vid datorn. Idag kan man köra systemet ensam (iboken är de sex personer per roulettebord). Man skulle kanske ägna en helg och pröva.
Så återigen är det någon som vet om den är en vanlig roman eller om det är en verklighetsskildring.
Tror att det var Wizard of odds som körde systemet simultant och fick en negativ avkastning på några miljoner spel men under resans gång fick han perioder med mycket höga vinster.