Citat:
Ursprungligen postat av RobinD
Oftast följer man ju inte cappers som är specialiserade inom samma område men om situationen ändå uppstår så låter man skillsen avgöra vilken sida man tar.
T ex RAS är på över och WD på under, ja då spelar man över.
|
Fast det ar val valdigt sallan man far tipsen samtidigt? Om du far det sa beror det troligtvis pa att du inte sett spelen direkt. Nu har jag aldrig foljt RAS-spelen men om jag forstar det ratt sa faller oddsen/linorna valdigt fort. Sa sag att RAS rekat -4,5 och WD +4,5. Nar du kollar oddsen sa ar det val inte otroligt att det som erbjuds nu ar +/- 5,5. Hur gor du da?
Har man +10 bookies sa far man ju allt som oftast nastan 100 % i tillbakabetalning pa de flesta spel. Om X rekat en etta i AIK-DIF och jag lirat medans Y rekar 2.an senare sa brukar jag lagga tvaan ocksa.
Ar det bara 2-vagsspel sa blir det svarare. Finns det surebet mot forsta spelet sa tar jag det. Men man vill ju inte ta ett negativt surebet, sa hur gor man i den sittsen? Jag antar att det ar bast att sitta kvar pa det forsta spelet och lata det andra vara.