Visa ett inlägg
Gammal 2024-02-11, 15:03   #115
fri
 
Reg.datum: nov 2011
Inlägg: 758
Sharp$: 1392
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
Randemar enda hästen som genererade jackpott. Istället för att bli mångmiljonärer blev det helt andra pengar för dessa spelare . Utan dessa konfiskeringsregler hade dom med 6 rätt vunnit oerhört mycket mer om reglerna varit som dom borde vara. Att om ingen får 7 rätt så flyttas pengarna till sexrättspoolen istället för till två omgångar i framtiden.
Håller inte med alls. Reglerna är precis som de ska vara.
Det finns en 7-rättspott, en 6-rättspost och en 5-rättspost.
Är man inte tillräckligt skicklig för att sätta 7 rätt, då ska man heller inte ha del av pengarna som finns i 7-rättspotten. Är ni alldeles vänsterblivna?

Men ni kanske vill införa uppflyttningssystemet på fler områden? T.ex i skolan; om ingen i klassen är tillräckligt bra på svenska för att få A i betyg, ska man då låta de som bara presterat för ett B eller C dela på alla A?

Eller låta alla som "nästan" klarade uppkörningen få körkort om ingen i gruppen klarade det?

Eller om ingen restaurang klarar en livsmedelskontroll i en stad, ge godkänt till de som bara hade kackerlackor i en del av köket?

Har man inte 7 rätt, då ska man inte ha de pengar som ligger i 7-rättspotten. Punkt. Bad losers.
__________________
"Eat your betting money but don’t bet your eating money."
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Tipsb (+5), KalleKlut (+4)
fri är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat