Efter Gröt Surr
Risk för busväder i huvudstaden idag hörde jag på nyheterna. Solvallas banpersonal ställs återigen på prov för att fixa ett anständigt banunderlag. I Mölndal har vi mer normalt höstväder med lite lagom fukt i luften och det brukar banmästare Lill Uhrberg lösa på ett bra sätt.
Undrar om inte siffran 8 kan vara gångbar i kväll. Kan vara en fördel att tassa på ute i banan om innerspåren blir lite tråkiga.
8 Dats Tore trivs väl bäst med tätkänning men formen är på topp. Och följehäst är följehäst!
8 Head Of State. Här är spår 8 springspår ! Hästen är startsnabb och distansgynnad men kanske ingen tung bane häst. Loppet känns dock ganska öppet.
8 Happy Go Pepper får bli dagens stänkare i regnvädret. Ganska tuff märr som lunkar sina 13 tider. Jämn och säker.
8 Jula Menuncio. Stenströmer har vässat upp Nuncio hingsten till Kriteriet. Såg fin ut senast. Kan överraska om Örjan kör invändigtHa.ha.

Psst glömde nämna 8 Love Keeper. Uttrarna är lyriska endast läget emot.
God tur alla
8 Rätt Jägare.