Visa ett inlägg
Gammal 2025-02-11, 00:13   #12
KalleKlut
 
KalleKluts avatar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 5 315
Sharp$: 18312
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av KalleKlut Visa inlägg
Spår 1 är allt annat än bra för Phoenix Photo med tanke på stressfaktorn och galopphistoriken.. Nu är det ju bara 9 ekipage till start så det kan gå bra ändå med tappstart. Solklart bästa hästen och med spår 3-5 så hade det varit "allas" spik. Nu blir han säkert spelad till 55% ändå och då finns det värde på framförallt Beartime och Emoji. Men långt kvar till lördag..
Ju mer jag läser loppet desto mer "säker" blir jag på att han inte tar ledningen.. Skor på, spår 1 och ganska hög galopp% för att vara en guldhäst. Jag är inget fan av Beartime men frågan är om inte Jepson sitter i ledningen åtminstone initialt
Risken är väl att första femhundringen går i 09 tempo.. Blir det så då vinner Emoji eller möjligtvis Frodo Cash vilket dock är lite mer långsökt.
Phoenix Photo har ju en viss benägenhet att galoppera, men det är väl mer när han ska bryta ner i banan. Det slipper han ju nu men mmmm.. 1, 2 eller 4 hästar beroende på hur man läser loppet!
KalleKlut är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat