Visa ett inlägg
Gammal 2025-05-20, 10:44   #4
Efterhandaren
 
Reg.datum: dec 2019
Inlägg: 6 853
Sharp$: 18034
Standard

Sundbyholm Tankar
Det ser onekligen favorit betonat ut med 3 st stora favoriter i de 4 V86 loppen. Frågan är om det finns någon favorit i fara ? Rensar gott om så är fallet.

V86 2) 8 Joint Chief Läget är iskallt men både häst och kusk verkar vara uppvärmda och redo för en bra prestation. Lillgoopen är en grym driver.
4 Gordon Brodde tar nog piken och känns änna distansgynnad. Kan gå om han slipper tryck.

V86 3) 11 Ecurie Brodda fick ett tråkigt avslut på sin 3 års säsong. Men Nurmos har nog slipat till sin Ready Cash diamant. Och är nog med stregen trots årsdebut och viss galopprisk.
2 Karusell är tidig om favoriten kommer på vingel.
Övriga är svår att ranka.

V86 5) 1 Plucky Swamp Dessa Namn ! Välstammade svamp plockaren står perfekt inne och visat fina takter i Redéns träning. Dock i ganska enkla gäng och 71% är väl i mesta laget ?
14 Dear Wise As är van att tuffa på från svåra lägen. Och frågan är hur häst och kusk hanterar voltstart och springspår ? Fågel eller fisk ? Men häst, stall och kuskform går definitivt inte att klaga på. Stall Svedberg går fram som en stormvind och har hela 90 hästar i träning. Bra jobbat.

V86 7) 6 Observe’em Distansgynnad är väl bara förnamnet. Örjan tuffar väl fram och tar över efter ett varv. Svårslagen rackare.
9 From The Hip tar väl återigen andraplatsen. Känns som ett bra Tvillingspel som alla gärna får ta del av. Trots att det kommer i förhand av efterhandaren.
Efterhandaren är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat