Citat:
Ursprungligen postat av viking90
9 Dragon Speed D.S (avd2) kan göra ruskiga lopp emellanåt och formen och sista vann den ju för första gången på fyra år så formen är ju där.
1 Stargazer (avd3) är ganska klar favorit i skrivande stund, har ingen konstigt hänt senast halvåret skulle jag aldrig lita på att Haugstad infriar det favoritskapet från spår 1 med en häst som absolut inte garanterar att dom tar sig till spets. Även om strykningarna gör fältet mindre och lättare att hitta ut. Där tycker jag istället 7 Don`t Leave Me är helt bortglömd på 1%, gick fin 15,4 tid i voltstart för två månader sedan utan att se helt trött ut över linjen. Hade inte lämnat in en lapp utan 2 Faustino L.I heller som brukar kunna avsluta snabbt.
|
Tack för dina kloka synpunkter viking90.
Håller med om att 40% på Stargazer är på tok för mycket. Trots strykningar kan han troligen inte utnyttja startspåret. Men loppet är ganska öppet efter favorit strykningen. Skulle inte förvåna om vi hittar vinnaren på bakspår typ 9-11-12. Totalt 10 strykningar på V64 är inte kul och står nog över streckspelet.