Citat:
Ursprungligen postat av SwedishHorseRacing
Men HUR kan det INTE vara utdelning på 5 rätt??? 
Med inledande dunderskrällen i avd. 1 och skrällen i avd. 3 så är det fullt rimligt med utdelning på alla nivåer.
HUR är det ens möjligt?
|
Då är vi här igen. Jag var inne på att skriva ett inlägg om det här direkt när utdelningen blev klar. Eller t o m inför sista avdelningen.
Nix. Det hade varit helt orimligt med utdelning på 5r.
Utan JP-regler och med ören hade "utdelningen" på 5r blivit 7,45 kr.
Hur kan det då komma sig? Jo, för att det till slut blev 1282371 rader som klarade 5 rätt. Se bilden.
https://postimg.cc/vD53CYCV
Det är OOOOOERHÖRT mycket svårare att pricka 7 rätt än 5 rätt.
När 82%+70%+42% vinner så räcker det inte till med 1%+8%+19%+20% för att det ska bli utdelning på 5 rätt.
Nu vann favoriten sista. Men faktum är att det med säkerhet inte ens hade hjälpt med 3ehandaren som var spelade hästen ( 15% ). Det hade inte blivit utdelning på 5r ändå. Och det hade varit "målfoto" på utdelning så långt ner som 6ehandaren som var spelad till 8%. ( Nära utd på den, men förmodligen inte. För att vara "garanterad" utd på 5r hade det nästan helt säkert krävts en vinnare spelad uinder 5%.
Det man först och främst måste sluta stirra på är allarättsutdelningen. Den kan variera oerhört mycket utan att det för den skull blir utdelning på 2 fel.