Fredags Funderingar
Medans vi väntar på att temperaturen ska sjunka något innan kvällens heta restaurang besök fördriver jag tiden med travtrams. Idag har vi haft över +35° hela dagen. Men inget gnäll det är självförvållat, det är ju frivilligt att besöka Kreta för femtio elfte gången.
V75 1) Jag ryggar Jajjan delvis. Hästarna på 20 volten bör bevakas och dessutom 7 Opening Night.
V75 2) 1-2-10-11. Klurigt lopp men går på magkänsla.
V75 3) 3 Eol är nog hästen att slå.
V75 4) 4 Nicole Shermer. Uffe har nog aldrig kört en Ebbinge tränad häst. Rick brukar ju ratta själv för det mesta. Men nu är det dags. Detta är min fredagsspik i vidöppet stolopp.
Fixar Uffe volten så jäklar kan det gå vägen.
V75 5) Ännu ett klurigt lopp. 2 och 4 är mina måste streck. Men visst är det garderingsvänligt. Får se vad Euro kursen står i imorgon
V75 6) Tråkspik är nr 1. Bakom är det vidöppet. 9st andrahästar.
V75 7) 6 Bedazzled missar väl inte detta ganska ihåliga 150 tusen lopp ? Karaten är värst emot men Bedazzled är nog en tuffare kuse. Ok alla lopp ska köras och positioner är viktiga i Miljonhästarnas uppgörelse.
Jamas