Citat:
Ursprungligen postat av Efterhandaren
Spår 8 fixar nog den tuffe Fightern som gillar att tuffa på i spåren men det är kanske lite väl tuffa hästar emot. Men uttagningsloppet känns ganska öppet. Muscle Hillaren har matchats i stenhårda gäng i år och jag blir inte förvånad om han tar en finalplats. Kul för stallpojken Jerry att få en passhäst i Derbyfinalen 
Och kul för tränare Ingrid att få en derbyfinalist på sitt CV. Då blir nog 88 åriga travikonen Sonja Bengtsson glad. Psst Ingrids mamma.
|
Ingrid och Jerry lyckades fixa en derbyfinalist men det råder delade meningar om deras upplägg av Stall konstruktionen. Och visst är det tveksamt om slarvern Jerry ska få fortsätta träna häst och ha kvar sitt stall och ”passhästar ” med Ingrid på pappret ansvarig tränare.
Men Fighter Kronos är grym fighter och ingen skugga över tuffa hästens prestation. Är en favorit i min värld. Muscel Hill och Ready Cash gener i en härlig blandning.