Citat:
Ursprungligen postat av Strappa71
Möjligheten finns redan med program som BT eller HPT.
Absolut inte optimerade 1-2-3-fels-lösningar.
Men uppsidan av icke-optimering är ju motsvarande ökad allarättschans. Och det är ju inte det sämsta.
|
Bättre kan du Strappamannen, jag har sett att du kan räkna och förmodar att du kan läsa en garantitabell.
Oftast blir de ickeoptimerade systemen minst dubbelt så stora. Ett handgjort system som med 1-felsgaranti på 1000 rader jämfört med ett datorgenerat 2000 ger dig en extra halvgardering eller möjlighet att dubblera antalet hästar i en avdelning på ditt system till samma kostnad. Dvs du kan få med 10 hästar i en avdelning i stället för fem. Det är inte så illa.
Utöver det får du oftast bättre chans till flera rader med högre vinster. Större chans till fler rader med "1 fel" vilket en garantitabell visar.
Du får högre "allarättschans" om samma kostnad innebär fler tecken eller hästar att ta med på kupongen vilket det handgjorda systemet ger dig. I fallet med UM 8-3-1120 blir allarättsgarantin densamma men bara 11:rättsgaranti där det bättre systemet ger tolvrättsgaranti och betydligt större chans till fler rader med 12:a i övrigt.
Är man beredd att ta lägre vinstchans till högre kostnad är flexibiliteten hos programmen svårslagen. Nu spelar det mindre roll eftersom Bosse inte verkar vara intresserad av att ta fram program för reducerade V85-system. Synd, annars tror jag vi hade haft tillgång till vassa system.