Ämne: V85
Visa ett inlägg
Gammal 2026-01-15, 17:34   #294
Gotland
Administrator
 
Reg.datum: feb 2017
Inlägg: 7 940
Sharp$: 6251
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Efterhandaren Visa inlägg
Ja du Gotland svårt är bara förnamnet när det gäller att tippa 8 lopp. På V75 var det vanligtvis 2 spikar som gällde och 1 eller 2 lås samt 4 garderingslopp. Men naturligtvis varierar streckandet om omgången känns favoritbetonad eller att det möjligen finns personliga chans stänkare.
V85 har jag bara spelat sporadiskt och då mindre chanssystem. 8 rätt är för svårt.
Två spikar känns som minimum helst 3 eller rentav 4. Och minst 2 garderingslopp med typ 5-8 hästar.
Men jag har ingen bra lösning. Därför står jag över stora system på V85.
Andelsspel är inte min grej och kompis spelandet är nedlagt sedan länge när arbetslivet upphörde.
Det är lite det här jag menar.

Jag har alltid ÄLSKAT att bygga intressanta systemkonstruktioner tidigare. Men med förutsättningarna som nu råder på V85 så hittar jag inga riktigt smidiga varianter att jobba med.

Tre spik är (för mig) nästan inget alternativ då sannolikheten att träffa något snabbt blir för låg OM man inte spikar korrekt streckade megalampor hela tiden (vilket jag hatar). Fyra spik passar mig än mindre.

Och med två spik räcker ALDRIG kvarvarande radantal till annat än rena chanslappar där variansen kommer äta upp en långt innan man får till en träff.

Visst, man kan se spelandet som ett rent nöje där man betalar och hoppas på att fru fortuna löser variansen åt en i tid men att lira seriöst och hålla en positiv ROI på sikt är helt enkelt för svårt.

Nej, jag fortsätter nog stå över spelformen tills man tillåter mig att reducera mina 2000 rader. Då j*vlar!!

__________________
Mer kass än vass - men glad ändå!


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Gotland är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat