Citat:
Ursprungligen postat av SwedishHorseRacing
Funderade om "Folkets häst" ofta är någon som "slår underifrån". D.v.s. kommer från ett litet stall, med små resurser men som "trollar fram" en bra häst.
Tänkte på stall Kolgjini. Kanske för stort stall, dessutom hinner dom väl galoppera innan dom hunnit bli folkets häst. Är inte så insatt i VIKING KRONOS, men jag antar att den travade ibland eftersom Lutfi anser att den betytt överlägset mest för hans verksamhet.
|
Viking Kronos hade en kort men framgångsrik tävlingskarriär. Fick en skada som 3 åring men Ludde ville inte operera utan satsade på avelskarriär vilket var ett genidrag. Viking blev en oerhört framgångsrik Avelsgigant med typ Maharadja, Triton Sund och Going Kronos som avkommor för att nämna ett fåtal stjärnor.
Viking var lyckad investering för den gode Lutfi Kolgjini som lade grunden till stallets framgångar.