Lite Solvalla Surr efter att gröten återigen har hittat sin plats i kistan.
Favoritparaden lär väl fortsätta ? Mitt travspel ligger på is i vintervädret men lite morgonsurr piggar upp i den gamle kroppen.
V86 2)
2 Rooibos M.A. Lopp i kroppen och bra läge. Den där Björn vet var mållinjen är belägen. Förhoppningsvis bättre än raden. A Nice Cup Of Tee.
10 Home Safe surras det mycket om men Conny har många duktiga hästar och kuskar att runda. Nja lite favorit i fara ! Men Jackpott hästarna på 6 och 7 rätt brukar ju vinna nuförtiden.
V86 4)
2 Keep Loving You Gått bra i enkla gäng men lite lätt på foten.
Felfritt kan det innebära vinst från perfekt läge och duktig kusk.
6 Indy Boy Sprattel gumma som pausat och Christoffer sänder till Valla i debuten

Har nog slipat kniven i Hajom mörkret.
Psst Örjan och MAD står på kö till Hajom hästarna nuförtiden
9 Fuliggine Pal Har oddshöjande läge men Tinter har grym vinterform på stallet. Och den där Plassen är en grym ”nybörjare”. 21 åringen körde in 4,5 mille ifjol.
V86 6)
4 Västerbo Carretera Se ovan ang Fuliggine. Bortsett från läget.
8 Mellby Minerva Tja MAD gillar ju såna här lägen och är nog med på stregen. Jackpott favorit !? Men ingen blåvinnare.
V86 8)
4 Frog Di Girifalco Se Fuliggine och Carretera. Spets och slut ?
5 Borups Diamant Spännade och svårbedömd finsk dam. En av många fina Borups hästar uppfödda i Skåne land av Gustav Thulin Klågerup.
8 Facetime Dream Återigen perfekt MAD läge men hästen har pausat ett halvår och Nurmos är ju berömd för sina vältränade debutanter. Det är likväl en Jackpott favorit i fara anser jag. Trots sina gener

Dessutom debut på distansen. Preparé?