Citat:
Ursprungligen postat av Jajjan
15 märrar i voltstart brukar vara en garanti för ett antal omstarter, vilket Oskar och Supernova Lyjam kommer att profitera på.
Att Flotilla skall vinna från spår 12 på Gävle är ytterst osannolikt, drar konstant usla spår och vann på Axevallas långa upplopp från ett bättre spår 11 över 2.640a. Nu är det 500 m kortare distans och upploppet är 51 m kortare än vid vinsten på Axevalla.
Samt det viktigaste av allt, jag streckar mot bättre vetande och då vinner den aldrig. Bygger på empiriska studier över några decenniers travspelande.
|
Någonstans måste man dra gränsen för vilka skrällar som är troliga och förtjänar ett streck på Lottokupongen. Tyvärr hamnar
Flotilla på andra sidan länsgränsen, kanske i Sundbyholm.
Spik på
Snickers. Eftersom jag avstår och empiriska fakta på Sharps anger att jag hittills inte haft ett enda rätt kan ni med trygghet ta med Halabaloo och Flotilla! Eller innebär det här att jag dubbeljinxat?