Berglunds tidiga reflektioner
Daniel Berglund: "Vattenbilar, trav-lotto och äntligen Elitlopp!"
Banunderlaget i Gävle blev en mardröm utan vattenbil och kunskapsspelet blev trav-lotto för spelarna.
Daniel Berglund
igår kl. 15:00
Det är inte lätt att vara travspelare. Inte nog med att den största spelformen är väldigt svår med extremt hög varians. Efter en hel vecka av analyserande baserat på vackert väder och en förväntad snabb och fin bana möttes man på lördag eftermiddag av beskedet att V85-banans vattenbil hade gått sönder dagen innan och att banan inte hade kunnat prepareras som önskat. Följden? Ett underlag som de flesta kuskar och tränare var missnöjda med och som dömdes ut som alldeles för löst. Lös bana utan tillräckligt fäste = mardrömmen för de flesta travhästar och tränare.
Det kändes ett tag som att hälften av hästarna i loppen var chanslösa på förhand med de förutsättningar som gavs och helt plötsligt verkade innerspår och ledningen det sämsta tänkbara. Särskilt med regnskurarna som kom och den kraftiga vind som också plågade de hästar som fick springa utan draghjälp. Trav-lotto brukar jag kalla det när yttre omständigheter påverkar tävlingarnas utgång i allt för stor utsträckning och tyvärr präglade det Gävles tävlingar i lördags. Känslan är att många sämre prestationer och galopper den här dagen bör tas med en nypa salt.
En som verkade helt oberörd av de yttre förutsättningarna var Mellby Jinx som bara var bäst i Guldfinalen och fick en välförtjänt inbjudan till Elitloppet som tvåa i E-loppsserien. Där valde dock kretsen kring hästen att vänligt men bestämt tacka nej, vilket känns som ett klokt beslut med tanke på den tuffa konkurrensen i år. Det lär finnas enklare pengar att hämta för den här fantastiske åttaåringen senare i sommar.
Annars var väl diskningen av målettan, favoriten Official Sox, i V85-inledningen det mest dramatiska som hände i Gävle, men där kan väl inte ens de mest partiska bedömarna skrika domarskandal? Körande Claes Sjöström var helt enkelt inte tillräckligt uppmärksam på vad som hände bakom honom och körde på Appia Express och Magnus A Djuse 250 meter från mål. Vilket också Claes rakryggat erkände direkt efter loppet vilket var befriande. Det är liksom slutdiskuterat då.
Lottningen av Elitloppsförsöken klarades av under söndagen och jag måste säga att Solvallas sportchef Ola Lernå har fått till ett mycket starkt startfält i sitt första försök som Elitloppsgeneral. En härlig mix av franska kanoner, etablerade svenska topphästar samt spännande uppstickare. Gio Cash blev nog den störste vinnaren i spårlottningen när han drog spår ett i det andra försöket och bör ha god chans att leda hela vägen när jag antar att man mest tänker måtta in franske ångvälten Inexess Bleu till en finalplats.
I det första försöket får Don Fanucci Zet anses vara den som gynnas mest av spårlottningen när han fick Dream Mine utvändigt om sig och därmed hög chans på ledningen. Om det blir ”fransk matchning” även för Idao De Tillard, och man nöjer sig med att gå till final som tvåa-trea, så bör det vara vettig chans att leda hela vägen för Daniel Redéns Elitloppsveteran.
Vem som vinner finalen sedan hänger nog mycket på om man lyckats hitta de sista tio procenten hos tidigare buköppnade Idao De Tillard. Är han tillbaka och tävlar på sin högsta nivå tror jag det blir fransk favoritseger i Elitloppet 2026.
Passas nästa gång:
Felicia Hall galopperade kort efter start i V85-1 och tappade väldigt mycket mark. Kom sedan tillbaka starkt som sexa och om felfri nästa gång måste hon vara segeraktuell i klassen.
Don E.Star är en kapabel fyraåring som verkligen inte har fått resultaten med sig i år. Tre ”nollor” innan lördagens start speglade inte prestationerna i loppen och nu höll han urstarkt som tvåa utvändigt ledaren i V85-7. Måste ta årets första seger snart.
Tidiga tankar till V85 på Solvalla:
V85-1:
8 Clarissa såg ut att vinna med väldigt mycket krafter kvar senast och är utan tvekan bäst i loppet. Gynnas av att det bara är tio startande i spårtrappan och bör ha hög segerchans även om Jepson kanske testar att köra i spets med 4 Urbina Southwind.
V85-2:
1 Villiam Avenue har fortfarande inte förlorat regelrätt och håller han upp tät, där han är obesegrad efter fyra försök, kan det bli ny seger. 5 Maker’s Wall Ås är högkapabel, men stallformen har varit svag. 3 Mellby Note kan mycket bättre än senast.
V85-3:
1 Jackpot Mearas såg lysande ut vid spetsseger senast och om ingen tar sig förbi honom från start är segerchansen hög. 6 Ready Star är spetshotet, men han har inte fungerat i travet. Väldigt spännande med första barfota på senast urtappre 4 Makalu Doc!
V85-4:
Vidöppet lopp där 14 Rania Zon och 15 I’m Still Standing är bra, men att starta i tredje ledet den här dagen blir inte lätt. 8 Masters Dunderbeda är inte mycket sämre och hon höll ifrån sig en bra häst på starkt vis senast. Ledning efter en bit kanske?
V85-5:
5 Brother Day glänste vid enkel spetsseger i årsdebuten och såg ut att ha utvecklats starkt i vinter. Bör ha hög spetschans igen och blir inte lätt att slå om lika bra som senast. Bra hästar bakom och 10 Unicum var rejält förbättrad utan skor senast.
V85-6:
10 Chribo Hill tog sjätte segern i följd senast och var mycket rejäl. Bakspår den här dagen lär dock inte fungera lika bra som det gjorde i Gävle i lördags. 2 Dream Burgerheide är tillbaka i sin ordinarie klass igen efter ett ha varit uppanmäld senast.
V85-7:
Lille 12 Igrec De Celland sköt till vasst bakom Inexess Bleu och slog Idao De Tillard senast. Bör tillsammans med 15 Harley Gema vara främsta budet av fransoserna. Spännande att se hur jättetalangerna 4 Gaining Experience och 9 Baron Tilly står sig.
V85-8:
7 Bold Eagle Sun är obesegrad efter tio starter och imponerade med att runda allt från spår tolv senast. Räknas igen, men loppet är stenhårt. 9 Gaudi Laksmy visade hög kapacitet på Vincennes, men måste få travet att flyta bättre än senast för att vinna här.
Spaningen:
11 Inmarosa vann Harper Hanovers lopp i fjol, men årets upplaga (V85-7) ser klart tuffare ut och stoet har inte visat toppform i de senaste starterna. 4 Gaining Experience blir snackhästen i fältet, men Nurmos-hästen är väldigt orutinerad med blott nio starter och har aldrig testat voltstart i tävling.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|