Ämne: Boden 13 juni
Visa ett inlägg
Gammal igår, 23:25   #4
KalleKlut
 
KalleKluts avatar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 5 588
Sharp$: 21487
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
Men noll hästar tränade norr om Bergsåker i banans största lopp för året säger väl en del om kvaliten på hästmaterialet där uppe . Underkänt också med 4 av 10 hästar från samma stall i storloppet som annars innehåller flera kanonhästar .

Otroligt många hästar från regionen i övriga lopp. En och annan brukar ha siktat på denna tävlingsdag hela året. Men generellt annars ingen vidare sportslig klass på dom loppen. Hade behövts betydligt fler hästar söderifrån för det. Att skrapa ihop 1000-2000 startpoäng där uppe kräver inte alls samma prestationer som i syd och mellansverige tyvärr.

Hoppas på fint väder och mycket folk. Jäkla tur för dom att VM matchen mellan Sverige och Holland spelas kl 19 först efterföljande lördag. Förutom medioker kvalitet på hästmaterialet är Boden annars en fin och välskött bana som man verkligen unnar ett midnattstrav med fint väder och mycket publik.
Lika illa är det ju att 0 (NOLL) hästar kommer från stall söder om Solvalla i Norrbottens stora pris! Om man bortser ifrån att det står Åby på Berghs Laredo Boko som till 99,99% utgår ifrån Bergsåker!
Det är ju ändå 1 mille i 1a pris..

I övriga lopp är det många Norrländska hästar som jag har 0 koll på. Mycket pluggande och dykningar i arkivet framöver. Hoppas som sagt på strålande väder!
KalleKlut är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat