Citat:
Ursprungligen postat av GGS
Blir nog svårt att blanka med 0 kronor i värde på sitt konto.
Från Nordnet
Vad innebär säkerhetskrav vid blankning?
Att blanka innebär en risk, eftersom du kan behöva köpa tillbaka aktien till ett högre pris än du sålde den för. För att säkerställa att du kan fullfölja affären måste du uppfylla ett säkerhetskrav. Säkerheten kan vara saldo på kontot eller aktier, fonder och andra värdepapper med belåningsvärde.
|
Det är nog inte bara svårt som privatperson hos NordNet. I Sverige är det officiellt förbjudet utan säkerhet sedan ~15 år.
Det förekommer trots förbud mellan privatpersoner (mannen "sköter" fruns aktier) och mellan företag - gärna efter insidertips om fallande kurs. Det är ingenting mystiskt eller förbjudet kring blankning i sig, även NordNets förvaltare ägnar sig med högsta sannolikhet åt det, oklart hur kraven på säkerhet ser ut för förvaltare men det finns ett rapporteringskrav till FI när affärerna överstiger någon slags gräns.
Det är "lättare" att blanka på andra sidan pölen, säljer du någons aktier och kursen går upp när du tänkt återbörda dem inträffar
faile to deliver och du får gott bita i det sura. Inom en bestämd tid skall aktierna tillbaka men det är lagligt och kräver ingen säkerhet.