Datum: 2010-12-07
Tid: 20:45
Sport: Fotboll
Land: Europa
Liga: Champions League
Match: Benfica - Schalke
Spel: Över 2.5
Insats: 1.00
Odds: 1.850
Bolag: Paf
Motivering:
| 2010-12-07 20:45 | Champions League | Benfica vs Schalke ÖVER |
Ö 2.5 |
FT |
1 |
1.850 |
Detta är ett spel som RizZla uppmärksammade mig på så han ska ha cred om den sitter och smisk om den failar
Schalke leder gruppen på 10 poäng och är klara för avancemang. Lyon ligger tvåa och är även de klara för avancemang. Schalke slåss alltså mot Lyon om den första platsen i gruppen för enklare lottning i slutspelet. Benfica spelar för att säkra en plats i EL.
Med all sannolikhet så vinner väl Lyn hemma mot Hapoel Tel Aviv vilket innebär att Schalke måste vinna ikväll för att vinna gruppen. Schalke har alltså all anledning att anfalla och "ingen" anledning att försvara för deras inställning lär vara att Lyon kommer att ta tre poäng ikväll.
Benfica kan möjligen känna samma sak om Hapoel, men har samtidigt mer att förlora om de inte väljer att gå för fullt för att ta en trepoängare.
Kikar man på startuppställningarna så väljer benfica 4-3-3 med saviola, cardozo och martins på topp.
Tyskarna startar med en 4-4-2 med raul och Hunteelaar på topp med Rakitic och Jurado på varsin kant.
I mina ögon är detta klara tecken på att anfallsspelet är satt i första rummet för bägge lag och då trillar denna förhoppningsvis över.
Benfica har 2/5 matcher över i CL i år och det har även Schalke. Tittar man på deras 5 senaste matcher där andra turneringar är medräknade så är det fler, bägge lagen har 4/5 över i sina senaste matcher.
Jag tror det fortsätter så idag och det blir mitt enda spel för dagboken ikväll.