Citat:
Ursprungligen postat av Bolt
Tycker det är klasskillnad här idag. Finnarna har hängt ihop i totalt 45 dagar i år inför sitt hemma-VM man satsat stenhårt på.
Man har imponerat mer än Sverige tycker jag.
Finland slog Tjeckien på halvfart igår med 6-1.
Sverige slog Schweiz med 3-2, samma Schweiz som Tjeckien idag spelade skiten ur totalt.
2 ggr spelas
|
Tycker både Sverige och Finland har blandat och gett under turneringen, inledningsvis imponerande Sverige riktigt mycket men sedan har det gått lite troll i spelet känns det som. Finland var urusla tidigt i turneringen och jag tycker inte de riktigt satts på prov än och behövt visa sin bästa sida. Så lätt är det inte att bara plocka fram kunnandet när det behövs.
Att du ens använder argumentet Finland slog Tjeckien på halvfart med 6-1 samtidigt som Sverige slog Schweiz med 3-2 igår, sen att Tjeckien krossade samma Schweiz i bronsmatchen. Vilka tror du hade den jobbigaste matchen under gårdagen? Detta argument håller inte riktigt, IMO.
Lycka till med ditt spel, själv har jag Sverige världsmästare till 2.20.