Ogiltigt spel-ID: 201451
Såhär blev det.
Lierse är ett lag som saknar balans och är för dåligt för den högsta serien som de spelar just nu. De har kvalitet nog att inte åka ur, men de får inte fram den.
Nicosie (stavning) defensiv mittfältare är petad pga ett bråk, till det så saknar man idag Frans som är ordinarie i försvaret, Vandooren som är rotation i försvaret och Mensah som är ordinarie på mitten.
Värdet på hemmaseger är inge vidare, men att de ska leda i halvtid och vinna känns rimligt då Kortrijk gär det i mer än 50% av sina hemmavinster so far och Lierse ligger under och förlorar i mer än 50% av sina bortaförluster.
Lierse torskade senast med 7-0 mot Standard. KvK har haft problem med resultaten, men ser sin chans att komma på fötter igen. KvK är ett bra hemmalag och trots avsaknaden av Rossini så bör man vinna denna.
2.15 i halvtid är också ett bra spel.
KvK halvtid hemma är 3-3-1
Lierse borta är 1-4-4