http://www.skanskan.se/article/20101...torre-trygghet
Som Gudmundsson berättar i finns det ett lugn i Lugi. Vilket jag tycker dom visar när dom spelar, Zanotti och Axner har fått dom till att hålla sig till den speliden dom vill och det fungerar bra. Som Artikeln påvisar så är Lugi obesegrade de senaste 5 matcherna, där en har blivit lika mot Sävehof.
Alingsås har börjat säsongen darrigt, man har börjat få en viss rytm men har ändå inte kommit upp i den nivån man har kapacitet till, Bliznac är på väg tillbaka, tror snarare att det verkar vara en matchotränar Bliznac som mer tynger ner AHK.
Lugi är det bättre laget, kanske inte har bättre spelare på alla positionerna, men har helt klart en spelidé som är snäppet vassare än AHK. Håller man sig till denna så har man en god chans att vinna.