Visa ett inlägg
Gammal 2010-12-23, 15:08   #1
Tolstoj
 
Reg.datum: okt 2010
Inlägg: 130
Sharp$: 848

Tolstoj lirar!
Stats: 5 - 7 - 1
ROI: 85.02%
Vinstprocent: 41.67%

Standard

2010-12-23 Coruxo - Rayo Vallecano B (Segunda B1)


Datum: 2010-12-23
Tid: 18:00
Sport: Fotboll
Land: Spanien
Liga: Segunda B1
Match: Coruxo - Rayo Vallecano B

Spel: Coruxo
Insats: 6/10
Odds: 2.35
Bolag: Expekt

Motivering:
Lite svårt och hitta all info som man vill till denna matchen men jag ska gå igenom några saker som gör att jag tror på en hemmaseger. Just nu så är Rayo femma i tabellen med 30p och Coruxo tia, med 23 poäng (dock en match mindre spelad). Båda två är nykomlingar inför i år. Varför Coruxo vinner:

1. Deras form är verkligen på uppåtgående. På dom senaste tre matcherna så har man 7poäng, och då har man mött ligaettan samt två mittenlag. Rayo har på dom tre senaste fyra poäng, vilket iofs är helt ok.

2. Rayo är väldigt bortasvaga (4 vinster 1 kryss och 4 förluster) men kanske främst ojämna. Nu ska dom också göra en av sina längre resor vilket försämrar deras chanser. Coruxo (4-3-2 hemma).

3. Rayo har tre riktigt bra spelare borta, varav en är avstängd.

Har sett dessa lagen spela några gånger i år, och visst tabelläget är inte särskilt orättvist kanske. Men Coruxo är verkligen på G nu, dom nådde en vändpunkt när dom gästade Guadalajara för ca en månad sedan. Efter det har dom spelat allt bättre, speciellt försvarsmässigt.

Rayo däremot befinner sig i ett sådant läge som en nykomling brukar göra. Med en bra start byggd på energi, för att sedan sakta men säkert avta och trilla ner några placeringar, ju länge säsongen går.

Känns som momentumet är hos Coruxo och jag tror dom kan plocka hem tre pinnar idag.

Glömde skriva att matchen börjar 18:00 och inget annat.

Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Greven90 (+1)

Senast redigerad av Tolstoj den 2010-12-23 klockan 15:54.
Tolstoj är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat